Knihy a film

K životu patří smrt, stejně jako narození. Chůzi vytváří pohyb nohou nahoru i dolů.
Thákur, Toulaví ptáci, CCXVII

Knihy

Prázdná kolébka
Ilony Špaňhelová
Jak překonat ztrátu dítěte před porodem nebo těsně po něm
Portál, 2015

 

Čekala jsem miminko, ale… ,
Lucie Lebdušková
2014
Jde o knihu plnou příběhů, osobních zpovědí, prožitků, ale také pohledů a rad terapeutů, kteří s tématem ztráty miminka pracují. Více na: cekalajsemmiminko.cz

 

Když dítě zemře
Kohnerová Nancy, Henleyová Alix

V originále „When a Baby Dies“
Triton, 2013
Když dítě zemře
Počátek nového života může znamenat i jeho konec… Tato tragická, zarážející skutečnost je šokující a nepochopitelná pro rodiče, kteří ztratili dítě v pozdním stadiu těhotenství nebo krátce po narození. Jsou jich tisíce ročně, přesto má každá rodičovská dvojice ve svém zármutku pocit osamocenosti. Jejich zkušenosti, doložené osobními výpověďmi a úryvky ze stovek dopisů a rozhovorů, tvoří podstatu knihy. Rodiče sami hovoří o tom, jaké události provázely smrt jejich dítěte, jaké při tom měli pocity, co jim pomohlo a jak si pomohli sami. Kniha s porozuměním a soucitem pomáhá čtenářům pochopit, co pro rodiče znamená ztráta dítěte a co je podstatou jejich zármutku. Rodičům, kteří přišli o dítě, nabízí útěchu a podporu. Odborníkům pečujícím o tyto lidi pak umožňuje vhled do situace.

 

Neházej mimčo do žita.
Jak se vzpamatovat, když si to miminko rozmyslí a nenarodí se

Kateřina Horázná

Malvern, 2012
Naházej mimčo do žita
Kniha s humorem i hlubokým vhledem nabízí řešení těžké životní situace,
kterou prožívá polovina mladých žen. Zhruba tomuto počtu žen se totiž
stane, že v průběhu těhotenství nechtěně přijdou o miminko. Přestože je
to jev tak častý, neexistují k němu laikům dostupné knihy, ani veřejná
diskuze. Hlavní hrdinkou knihy je dnešní typická vysokoškolačka.
Studuje, absolvuje zahraniční stáže, dosahuje dobré pracovní pozice a
pořizuje si s přítelem bydlení. Když se konečně chce stát maminkou, je
jí přes třicet. S překvapením zjišťuje, že počínání nového života nemusí
být procházka růžovým sadem, ale kovbojka bez záruky happyendu. Když
lékaři začnou mlžit o tom, proč se početí nedaří, a bezradně krčí
rameny, nepoddá se. Absolvuje řadu osobitých setkání s alternativními
lékaři a léčiteli a na vlastním těle i duši vyzkouší řadu
„nestandardních“ postupů. Marně. Po dvou letech nezdarů propadá
beznaději a háže flintu do žita. V tu chvíli zcela přirozeně otěhotní.
Těhotenství na ni dopadá jako dar z nebes a ona ho prožívá s nezřízeně
živočišným nadšením. Po čase si to však miminko rozmyslí a za
dramatických okolností předčasně odchází. Radost a nadšení nahrazuje šok
a citové vakuum. Není kam se obrátit o pomoc. Lékaři věc banalizují jako
ztrátu „shluku buněk“, manžel nechápe, proč se mu žena sesypala a okolí
vše uzavírá větou: „furt lepší, než kdyby sis zlomila nohu“. Ve chvílích
největší samoty nachází hrdinka prostřednictvím internetové diskuze
další ženy, které prožily to samé. Společně si radí, pumpují do sebe
sílu a naději. Vyprávějí si svoje vlastní, často velmi podivuhodné
příběhy. Dozvídáme se nevuěřitelné věci o tom, co všechno je na poli
počínání nového života a jeho ztráty možné.

 

O dětech a smrti
Elisabeth Kübler-Ross

V originále „On Children and Death“
ERMAT pro Nadační fond Klíček, 2003
O dětech a smrti

Kniha O dětech a smrti (ve Spojených státech poprvé vyšla v roce 1983) je autorčinou první publikací zaměřenou výhradně na děti; Elisabeth Kübler-Rossová ji napsala po deseti letech práce s umírajícími dětmi. Kniha je určena nejen těm, kdo se s umíráním u dětí setkávají v rámci svého povolání (zdravotníci, psychologové, příslušníci nejrůznějších pomáhajících profesí), ale tentokrát ve značné míře i lidem, které smrt dítěte někdy zasáhla v jejich osobním životě: rodičům, sourozencům, příbuzným, blízkým přátelům… – a těm všem chce nabídnout útěchu a naději.
Autorka se zvlášť věnuje úmrtím úplně malých dětí (před narozením nebo krátce po něm), úmrtím v důsledku vážné nemoci, úmrtím náhlým a nečekaným (kupříkladu v důsledku nehody, zločinu či dětské sebevraždy), ale zabývá se i tím, jak děti smrt vnímají a jak na ni reagují, setkají-li se s ní třeba u jiných rodinných příslušníků. Velký prostor je věnován potřebám nemocných lidí, i těch, kdo je doprovázejí, a také třeba tomu, co pro rodinu nemocného nebo zemřelého dítěte mohou udělat přátelé…
Kniha nemá povahu teoretizující akademické publikace, ale vlídného a srozumitelného povídání, opřeného o vyprávění skutečných příběhů.

 

Knihy pro děti (a nejen pro ně)

Když dinosaurům někdo umře
Laurie Krasny Brown, Marc Brown

Cesta domů, 2010
Když dinosaurům někdo umře
Dinosaurům někdo umřel… vám ne? Ale ano. Naše rodiny vypadají velmi podobně. Nikdo nejsme na světě napořád a každý se několikrát v životě setkáme s tím, že nám zemře někdo milý a hodně blízký. Ztratí se nám člověk, jehož život byl s naším hodně propleten, a teď nám moc chybí a neumíme to pochopit. Děti jsou na tom úplně stejně: také ony se musejí vyrovnávat s naší konečností. Mají spousty otázek, plno starostí, krásných nápadů, umějí si opatrovat vzpomínku. Potřebují, abychom jim na otázky odpověděli, starosti nesli s nimi, nápady jim pomohli uskutečnit a vzpomínky uchovat. Potřebují si o tom všem povídat a my velcí to často neumíme. Bojíme se, jsme příliš smutní nebo prostě nevíme, odkud začít.
Když Dinosaurům někdo umře je psychologicky fundovaná a v zahraničí velmi úspěšná knížka, která může být dobrým pomocníkem pro společné povídání s dětmi o důležitých věcech v životě. Patří domů, do školek i do knihoven pro děti.
Přejme jí, ať pomůže nejen dětem, ale i jejich dospělým.

 

Myši patří do nebe
…ale jenom na skok
Iva Procházková

Albatros, 2006
Myši patří do nebe
Velké přátelství myšky Šupito a lišáka Bělobřicha je dramaticky přerušeno, ale oba přátelé se znovu setkají v přívětivé zemi na hranici mezi životem a smrtí, kde prožívají podivuhodná dobrodružství. Motiv smrti je podán tak, že se ho malý čtenář nezalekne, a přijme ho jako součást příběhu. Autorka chtěla svým barvitým vyprávěním z přírody setřást bázeň ze smrti, která děti mnohdy obestírá, a naznačit, že nějaký svět existuje i dál.

 

Návštěva malé smrti
Kitty Crowther

Baobab, 2013
Návštěva malé smrti
Malá smrt je nešťastná: nikdo ji nemá rád, všichni se jí bojí, lidé, které převádí do svého království, jsou smutní, vzdychají a je jim zima. Jednoho dne si ale Malá smrt dojde pro malou Evelínu a od té doby je všechno jinak. Jak s malým dítětem mluvit o smrti? Co mu říct… Kitty Crowther je přirozená vypravěčka, nebojí se dětem otevřít tak složité téma, jako je konec života, a dělá to s vrozeným citem pro dětský svět.

 

Posilující léčivé knihy

Ženy, které běhaly s vlky
Clarissa Pinkola Estés

Pragma, 1999
Ženy, které běhaly s vlky
V každé ženě žije mocná síla, naplněná zdravými instinkty, vášnivou tvořivostí a nesmrtelným poznáním. Je to archetyp Divošky, který představuje instinktivní povahu žen. Divoška je ale ohroženým druhem, neboť i když dary nespoutané přírody nám od narození patří, snaha společnosti „zcivilizovat“ nás do strnulých rolí utlumila to hluboké a životadárné posleství našich vlastních duší. V knize Ženy, které běhaly s vlky se zabývá dr. Estés mýty, pohádkami a příběhy, z nichž mnohé pocházejí z její vlastní rodiny, s cílem pomoci ženám spojit se znovu s těmi divokými, zdravými a vizionářskými vlastnostmi této instinktivní povahy. V příbězích a komentářích v této pozoruhodné knize nalézáme, zkoumáme, milujeme a pochopíme Divošku a pojmeme ji do své hluboké duše jako něco kouzelného a léčivého. Dr. Estés vytvořila nový lexikon na popsání ženské duše. Je to obohacující a životodárná psychologie žen v tom nejopravdovějším smyslu, je to poznání duše.

 

Filmy

Nejtěžší volba

(ČR 2010, 57 minut, režie: Dagmar Smržová, v češtině)

Příběhy a rozhodování žen, které se dozvěděly, že se jejich dítě má narodit s těžkou zdravotní vadou. Všechny sledované hrdinky se nakonec rozhodly své dítě přijmout se vším všudy a případně s ním i přečkat odchod z tohoto světa. Ženy popisují cestu, kterou zvolily a dopady jejich rozhodnutí na ně samotné i jejich blízké okolí.

Dostupný on-line na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10267494493-nejtezsi-volba/

 

Moje malé děťátko

(SRN 2007, 88 minut, režie: Katja Baumgarten)

www.meinkleineskind.de

http://www.viktoria11.de/english/mylittleone/film_e.html

Autentický životní příběh režisérky – porodní asistentky, která se v průběhu těhotenství dozví, že očekávané děťátko je tak těžce postižené, že se narodí mrtvé, nebo zemře velmi krátce po porodu. Přesto se jej rozhodne donosit a porodit (doma, s podporou lékaře a porodní asistentky), aby mohlo pár hodin po porodu zemřít.

 

Zachraňte Edwardse

(ČR 2010, 72 minut, režie: Dagmar Smržová, v češtině)

http://www.hbo.cz/movie/zachrante-edwardse_-69951

Příběh mladých manželů rozhodujících se přivést na svět těžce postižené dítě, s Edwardsovým syndromem.

 

Nevítaní

(ČR 2009, 72 minut, režie: Tomáš Škrdlant, v češtině)

Celovečerní dokument Tomáše Škrdlanta zachycuje dlouhodobě sledované osudy fyzicky postižených dětí, které byly svými rodiči odloženy hned po narození.

Dostupný on-line na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10180374428-nevitani/20856226885/