Slova útěchy

Bouře uplynulé noci ozdobila toto ráno zlatým mírem.
Thákur, Toulaví ptáci, CCXCCIII

Když miminko zemře
Neexistuje větší pocit bezmoci, než když miminko zemře přes veškerou péči, kterou jste mu věnovali, i přes modlitby za jeho život. Vždycky to zlomí srdce a nikdy si na to člověk nezvykne. Snažíte-li se obrnit proti smutku, který se automaticky dostaví po smrti někoho, koho jste nosili v srdci, nebo pokud se snažíte utlumit žal léky, dočasně jej vytěsníte a nebudete se cítit dobře. Když se budete snažit prostě smutek v srdci ani duši necítit, neznamená to, že zmizí. Projeví se jiným způsobem později. Je dobré se vyplakat. Žal má svou důstojnost. Pokud si dovolíte jej prožít, napojíte se na všechny, kteří kdy truchlili, a pochopíte je. Budete soucitnější. Přimknete se k rodině. Ztráta někoho drahého je riziko, které na sebe berete spolu s rozhodnutím mít rád. Necháte-li srdce otevřené, palčivá bolest časem zmizí. Uzdravíte se.
Nebojte se mít další miminko.
K uzdravení vašeho srdce přispěje, rozhodnete-li se pomoci někomu, kdo to potřebuje, třeba osamělému starému člověku nebo dítěti, které vyžaduje zvláštní péči.
(Z knihy Ina May Gaskin: Zázrak porodu – Spiritual Midwifery, OWP, 2010)

Porodní asistentka Ina May Gaskin

Porodní asistentka Ina May Gaskin

 

PRÁZDNÁ KOLÉBKA, ZLOMENÉ SRDCE: JAK PŘEŽÍT SMRT MIMINKA

Autor: Deborah L. Davis, PhD

http://www.azrodina.cz/1849-prazdna-kolebka-zlomene-srdce-jak-prezit-smrt-miminka

S laskavým svolením autorky Deborah L. Davis převzato ze stejnojmenné knihy. Bolest ze ztráty miminka je úplně jiná než bolest ze ztráty manžela či manželky, rodičů, sourozenců, staršího dítěte nebo jiného milovaného člověka. V textu najdete kapitoly, týkající se potvrzení existence vašeho miminka, vypořádávání se s bolestnými pocity, smiřování se s těžkými rozhodnutími, vztahů s vaším partnerem, dětmi, příbuznými a přáteli, zvládnutí dalších těhotenství a rodičovství, uchování památky na vaše miminko (miminka) a nalezení klidu a významu v tom, co jste prožili.

 

z článku Úmrtí dítěte – děti, které přijdou na krátkou návštěvu

5. 1. 2012 Psychická pomoc
Jan Bílý

http://pohreb.cz/umrti-ditete-deti-ktere-prijdou-na-kratkou-navstevu

Dnes bych chtěl pár napsat řádků na těžké téma. Z pozice člověka, který se intenzivně zabývá rodinnými a systemickými konstelacemi (www.konstelace.info) bych se chtěl zamyslet nad osudem těch dětí, které zde na Zemi pobyly jen krátce, které zemřely hned po porodu nebo se narodily mrtvé. A bude to také o dětech, které přišly s tak těžkým handicapem, že se rodiče rozhodli, je nechat v ústavu. Nebo to neustáli, si „je vzít“, takže děti zůstávají v „zemi nikoho“.

Je to smutné téma o kterém málo kdo mluví. A hned na úvod: leží mi na srdci, nikomu za jeho jednání nedávat vinu. Ačkoliv sám děti nemám, byl jsem u dvou porodů (mimochodem – byly to domácí,“alternativní“ porody a byly krásné). Nejen na základě těchto zkušeností jsem přesvědčen, že přicházející dítě už není „tam“, a ještě není úplně „tady“. Pokud dítě zemře krátce po porodu (nebo se narodí mrtvé), odchází vlastně zpátky k tomu, od čeho se ještě ne úplně oddělilo. Je v takovém případě rozloučení (tedy pohřeb) nutné? Myslím, že ano. Dítě (i mrtvě narozené) je vždy výraz lásky dvou lidí…

…Někdy se stane, že rodiče smrt dítěte neunesou. Že ji musí vytěsnit, neboť jinak by si nezachovali svoji psychickou integritu. I tehdy by bylo dobré, se v podobě obřadu (my říkáme: „rituálu“) s mrtvým dítětem nějak rozloučit. Možná, že to za rodiče, pokud tito nemohou, udělají příbuzní. Každý život, i ten „pouze“ počatý, (a to jak ve smyslu početí, tak ve smyslu začátku) je kruh, který nutno dokončit. Uzavřít. Jinak nás takový „neuzavřený“ kruh může pronásledovat celý život…

Váš Jan Bílý

SMRT NA DVOUHODINOVÝ PŘEDPIS

Autor: Michaela Mrowetz

http://www.azrodina.cz/2709-smrt-na-dvouhodinovy-predpis
Článek o právu rodičů na rozloučení s miminkem